Často se objevuje úvaha, že byl tunelový komplex pojmenován podle manželky českého krále a římského císaře Karla IV., Blanky z Valois. Méně seriózní teorie pak pracují například s domněnkou, že stavba mohla být pojmenována podle určité konkrétní osoby, nacházející se v osobním vztahu k někomu z bývalé politické reprezentace hlavního města a podobně.
Vysvětlení je mnohem prozaičtější. V průběhu stablizace trasy v 90. letech, bylo posuzováno několik rozdílných variant vedení této části městského okruhu. Jednotlivé varianty měly poměrně kostrbaté názvy, u kterých všichni členové posuzující komise věděli, co označují. Byly ale nepraktické pro používání v běžném hovoru. V určitém okamžiku došlo k zúžení výběru na tři varianty, které měly část trasy společnou, ale lišily se v úseku cca mezi Prašným mostem a Trojou. Proto vznikl momentální nápad, označit varianty počátečními písmeny městských částí, přes které vedla právě ona odlišná část trasy. A toto označení zevšeobecnit dívčími jmény. Takto vedla Dana přes Dejvice, Hana přes Holešovice a Blanka pod Bubenčí.
Bylo to čistě pracovní označení, a jak investor, tak správce se dlouho snažili, aby se označení pro konečnou vybranou variantu dále nepoužívalo. V České republice je zvykem pro tunely používat místopisné označení podle toho, který kopec nebo katastr tunel podchází, nebo kde se nachází; Blanka samozřejmě nikde na mapě není. A také jednotlivé tunely tvořící tunelový komplex mají své standardní místopisné názvy (Brusnický, Dejvický, Bubenečský). Ovšem funkčně tvoří tyto tři úseky jeden tunelový komplex, a tomu ono původně pracovní označení zůstalo.